راغبـ

جانان هر آنچه می طلبد، آنم آرزوست...

راغبـ

جانان هر آنچه می طلبد، آنم آرزوست...

راغبـ

هیچ وقت هم نباید خسته بشویم.
شنفتید آیه‌ى قرآن را
«فاذا فرغت فانصب»
وقتى از کار فراغت پیدا کردى،
یعنى کارت تمام شد،
تازه قامت راست کن،
یعنى شروع کن به کار بعدى؛
توقف وجود ندارد.
«فاذا فرغت فانصب.
و الى ربّک فارغب»؛
با هر حرکت خوبى که به سمت
آرمانهاى پذیرفته شده
و اعلام شده‌ى اسلام حرکت کنید،
این، رغبت الى‌اللّه است.
البته معنویت، ارتباط دلى با خدا،
نقش اساسى‌اى دارد.
این را باید همه بدانند.
حضرت آقا
۱۳۹۱/۰۶/۲۸

مانیفست ثابت


مسئولان ما باید بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست. انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچمداری حضرت حجت - ارواحنافداه - است که خداوند بر همه مسلمانان و جهانیان منت نهد و ظهور و فرجش را در عصر حاضر قرار دهد.
مسائل اقتصادی و مادی اگر لحظه‌ای مسئولین را از وظیفه‌ای که بر عهده دارند منصرف کند، خطری بزرگ و خیانتی سهمگین را به دنبال دارد. باید دولت جمهوری اسلامی تمامی سعی و توان خود را در اداره هرچه بهتر مردم بنماید، ولی این بدان معنا نیست که آنها را از اهداف عظیم انقلاب که ایجاد حکومت جهانی اسلام است منصرف کند.
توضیحات بیشتر


بدانید که خدای متعال پشتیبان شما است؛ در این هیچ تردید نکنید که «اِن تَنصُرُوا اللهَ یَنصُرکم». همّت ما باید این باشد که ان تنصروا الله را تأمین کنیم؛ خدا را نصرت کنیم. اگر نیّت ما، عمل ما، حرکت ما تطبیق کند با ان تنصروا الله، دنبالش ینصرکم حتماً وجود دارد؛ وعده‌ی الهی تخلّف‌ناپذیر است. این حرکت را دنبال کنید، این کار را دنبال کنید؛ این جدّیّتها را دنبال کنید؛ آینده مال شما است. دشمنان اسلام و مسلمین، هم در منطقه‌ی غرب آسیا شکست خواهند خورد، هم در مناطق دیگر؛ هم در زمینه‌ی امنیّتی و نظامی شکست خواهند خورد، هم به توفیق الهی در زمینه‌های اقتصادی و در زمینه‌های فرهنگی؛ به شرط اینکه ما کار کنیم. اگر ما پابه‌رکاب باشیم، اگر ما بدرستی و به معنای واقعی کلمه حضور داشته باشیم، پای کار باشیم، قطعاً دشمن شکست خواهد خورد؛ در این هیچ تردیدی وجود ندارد.

۱۳۹۴/۰۷/۱۵

شهدائنا،عظمائنا

عکس و ایده از beyzai.ir
تکلیف


اكنون ملت ايران بايد عقب‌افتادگى‌ها را جبران كند.اينك فرصت بى‌نظيرى از حكومت دين و دانش بر ايران، پديد آمده است كه بايد از آن در جهت اعتلاى فكر و فرهنگ اين كشور بهره جست.
امروز كتابخوانى و علم‌آموزى نه تنها يك وظيفه‌ى ملى، كه يك واجب دينى است.
از همه بيشتر، جوانان و نوجوانان، بايد احساس وظيفه كنند، اگرچه آنگاه كه انس با كتاب رواج يابد، كتابخوانى نه يك تكليف، كه يك كار شيرين و يك نياز تعلّل‌ناپذير و يك وسيله براى آراستن شخصيت خويشتن، تلقى خواهد شد؛ و نه تنها جوانان، كه همه‌ى نسل‌ها و قشرها از سر دلخواه و شوق بدان رو خواهند آورد.
حضرت آقا
1372/10/4
ییلاق


قسمت خشن و درشت ساقه ها و برگهای گندم و جو و امثال آن که در زمین پس از درو ماند را کلش گویند
بایگانی
رازدل

راغبـ به لطف خدا عضوی از باشگاه وبلاگ نویسان رازدل است!

۱۰ مطلب در فروردين ۱۳۹۱ ثبت شده است

رنج نامه

دوشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۱

این روزهایی که بهار زیبایی هایش را به نمایش گذاشته ، در پیچ و خم دار و درخت های فراوان دانشکده کشاورزی قدم زنان در پی راه چاره ای برای فرار از بن بستی که در آن گرفتارم ، هستم. چپ و راست و بالا و پایین دانشگاه را متر می کنم. زیر باران و تگرگ مثل موش آبکشیده و با جوراب های خیس و پاچه های گلی ، رسماً حکم این جوانک های دپرس و افسرده را بازی می کنم. خیال می کنند عاشق شده ام !

خبرهایی است در دلم. نتوانستم مثل سال پیش ، بعد از جهادی خودم را با فضای دانشگاه تطبیق بدهم ! مقاومت خوبی از خودم به جای گذاشته ام. ارزش هایم کمی دگرگون شده اند. البته چیز زیاد مهمی نیست.

در این وانفسا ، عزیزان دل تاقچه بالا گذاشته اند و وبلاگ هایشان را به روز نمی کنند تا این حس و حال ما را بیشتر تشدید کنند ! به انتظار معجزه ای نشسته اند اما من به انتظار پانزده اردیبهشت ام تا مقدمات هجرت کوچکم را آغاز کنم.

قلمم کند بود ، کند تر شده ... فکری باید کرد.

البته وضعیت خیلی وخیم تر از این حرف هاست. زبان و قلم از بیان آن عاجزند !

 • ۴ نظر
 • ۲۸ فروردين ۹۱ ، ۲۱:۱۲
 • محمدمهدی

درد

دوشنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۱
ناراحتی پدر و مادر ، خیلی بیشتر از خود مریضی آدم را می آزرد ...
 • ۰ نظر
 • ۲۱ فروردين ۹۱ ، ۲۲:۴۹
 • محمدمهدی

امروزنامه

شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۱
اولین روز رسمی دانشگاه در سال جدید، امروز 19 فروردین 91 بود. دانشگاهی که کار خود را پس از 25 روز تعطیلی از سر می گیرد، آیا امیدی به آن است ؟! نمی دانم !
چیزی درون دلم می گفت امروز کلاس ها تق و لق است. تا ساعت 12 ، دوتا کلاس داشتم . یازده و نیم رفتم دانشگاه. کلاس ها تشکیل نشده بودند چون اساتید هنوز نیامده بودند !
امروز
روضه ی نمکی دو نفره مان تشنه ترمان کرد
 • ۰ نظر
 • ۱۹ فروردين ۹۱ ، ۲۱:۲۹
 • محمدمهدی

اقتراح رازدلی - روایت یکم

جمعه ۱۸ فروردين ۱۳۹۱

لبیک به ندایی که خیلی وقت پیش شنیدم !

 موضوع اقتراح:
«اردوی جهادی چه شباهت و تناسبی با فرائض و شعائر اسلامی دارد؟»

ای کاش این سوال به گونه ی دیگری مطرح می شد تا جواب های ناب تری برای آن مطرح گردد. بهتر آن بود که پرسیده می شد : "آیا جهادی شباهت و تناسبی با فرائض و شعائر اسلامی دارد ؟" که این سوال دامنه پاسخ ها را افزایش می داد و هوشمندانه تر می بود اگر می بود. لذا حقیر به پرسش خویش جواب خواهم داد تا هم احسن انتخاب شده باشد و هم پرسش اول را در دل خود داشته باشد!

"آیا جهادی شباهت و تناسبی با فرائض و شعائر اسلامی دارد ؟"

پاسخ این سوال از دو حالت خارج نیست. یا دارد ، یا ندارد.

اگر نداشته باشد ، خود دو حالت است : یکم این که بالفطره چنین چیزی درون آن نباشد و دوم آن است که می تواند داشته باشد ولی تا به امروز نداشته است؛ که همین بر دو قسم است و از آن دو قسم اند اینان : نخواسته است و یا نتوانسته است داشته باشد که این مقوله استثنائاً به سه دسته است : اول یا دستان پنهانی در پس پرده نگذاشته اند این امر محقق شود. دوم افراد تصمیم گیرنده و راس کارِ این حرکت، حاذق نبوده اند و سوم خواست خدای متعال بر آن بوده و "ید الله فوق ایدیهم...". که هر کدام به بخش های مختلفی مشتق می شوند که توضیح مبسوطشان مجال و مقال دیگری می طلبد. اما جهت استغنای مبحث، دلیل سیم شرح و بسط داده می شود که یحتمل، آن، نسبت به دوتای دیگر متقن است. و همان خود سه تاست : یا خداوند -جل و اعلی- خواست خود را خواست مردم قرار داده و مردم آن را نخواهند؛ یا اصلاً و به هیچ وجه من الوجوه رضایت حضرتش بر این امر نیست؛ و یا نعوذ باا... خدای متعال اشتباه می کنند ! که خودِ "نعوذ باا..." بر دو شق است : اینکه خداوند بر اشتباه خویش عالم است و اگر "نعوذباا... مذکور" بر فرض محال صحیح باشد، به قطع چنین است ! و یا اینکه العیاذباا... پروردگار بر تصمیم غلط خویش جاهل است که گفتیم اینطور نیست. و اگر خداوند بر عیب تصمیم خود عالم باشد، با توجه به شناختی که از جناب عز و جلش داریم، اشتباه خویش را هر چه سریع تر اصلاح کرده و بر آن پا فشاری نمی کند.

لذا چنین نتیجه می شود که حرکت های جهادی اگر در گذشته ، شباهت و تناسبی با فرائض و شعائر اسلامی نداشته باشند، امروز به فضل الهی، هم شباهت دارند هم تناسب و این بحث تمام است! حالا اینکه دیگر چه شباهت هایی موجود است میانشان را بروید پیدا کنید. اصل این مساله بود که حقیر آن را حل و فصل نمودم و عرصه را باز گذاشتم برای دیگران که به بحث و تبال نظر راجع به چند و چون آن بپردازند. یادمان باشد : همه کارها را قرار نیست ما انجام بدهیم.

از سر تقصیرات ما بگذرد و قرار دهدمان در زمره ی عاکفان کویش

والسلام

 • ۰ نظر
 • ۱۸ فروردين ۹۱ ، ۱۸:۰۲
 • محمدمهدی

میان ماه من تا ماه گردون ...

سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۱
امسال -به اصطلاح- جهادی رفته بودند. تعریف می کرد از اولین تجربه اش و چیزهایی که تا امروز ندیده بود و برایش تازگی و جذابیت داشتند. از جزئیات سفرشان تعریف کرد :

می گفت : منطقه ای که رفته بودند، محروم بود. ولی آن طور که من فهمیدم خیلی بیشتر از یک حسینه ی دوبلکس داشت !  از جمع شصت و اندی نفره شان ، دو سومشان اهل دود و دم بوده اند و مردم روستا گلایه کرده اند ازشان که «چرا در روستا جمع می شوید و سوره دخان می خوانید!» می گفت ، تعدادی بودند در جمعشان که نماز نمی خواندند. صبح ها با موسیقی بی کلام از خواب بیدار می شدند ولی شب ها سوره واقعه هم می خواندند! زمان سال تحویل ، اجازه می گیرند تا آهنگ پخش کنند. مسئولینشان می گویند هر چه می خواهید بگذارید ، فقط صدای زن نباشد ! مذهبی ترهایشان هم می روند تا صحبت های آقا را گوش بدهند. وقتی هم شنید در اردوی ما باید راس ساعت مشخصی از خواب بیدار می شدیم ، اعلام انزجار خود را نسبت به این حرکت مسئولینمان اعلام کرد. هدف از مسافرتشان را با هم بودن رفقا و تازه تر شدن دیدارها عنوان نمود ! نخواستم بیشتر بشنوم . گویا بهشان خوش گذشته بود ، اما نه بیشتر از ما !

یک نکته : این آدم ها اصلا هم بچه ی پایین شهر و چاله میدان نبودند. لا اقل مدرسه شان آن بالاهاست و بیشتر از مدارس ما نداشته باشد، کمتر ندارد. هفته شهدا ندیده هم نبودند. جمع هم کاملاً فارغ التحصیلی بوده و آدم جدیدی را در جمعشان نداشته اند. در یک کلام : مثل ما مفیدی بوده اند !
دو رکعت نماز شکر با معرفتم آرزوست ...
 • ۲ نظر
 • ۱۵ فروردين ۹۱ ، ۲۲:۳۹
 • محمدمهدی

تــــــــــــــــغییر در زندگی !

سه شنبه ۱۵ فروردين ۱۳۹۱

جهادی باید شروع یک تصمیم باشد.

کمتر شدن ، و به صفر رسیدن شرایط گناه ، هدف بزرگی است ، به قدری که برای آن باید از مال و جان مایه گذاشت. موضوع نزدیک شدن به خداست ، شوخی نیست !

اسیر شرایط بودن ، در بند آداب و رسوم ماندن ، سختی ترک عادت های بد

وقت کم است و کار بسیار

از امروز باید شروع کرد و به فکر بود

 • ۰ نظر
 • ۱۵ فروردين ۹۱ ، ۲۰:۲۰
 • محمدمهدی

احساسات بدون ویرایش روز آخر جهادی

دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۱
جهادی صحنه ی عمل است.
جهادی به خودی خود، اهل عمل به بار می آورد.
جهادی صحنه ی تکاپو و شور و اشتیاق دینی است.
«تن پرور تر»ها در جهادی بیشتر از همه خجالت می کشند. بیشتر جَو می گیردشان.
در جهادی عادت پرخوابی ترک می شود.
نماز اول وقت و به جماعت هر روز اقامه می شود.
در جهادی چند واحد کار و تلاش حداکثری به بدن اشخاص تزریق می گردد و افراد در فضایی که خیلی وقت ها می توان آن را عاری از گناه نامید ، تنفس می کنند.

جهادی بیدار شدن با هق هق گریه های سحرگاه دیگران است.
جهادی از آن جاهایی است که به واسطه ی آدم های خوب آن ، خیر و برکتی عاید فرد می شود.
جهادی یکی - دو هفته است ؛ اما جوهره ای که در رگ هایمان می دمد ؛ ما را تا ایستگاه سلامتی بعدی می رساند.
جهادی ، یک مانور است. شروع اش سوار اتوبوس شدن و پایانش ، شروعِ عمل به آموخته ها در عرصه ی اصلی است و پیاده شدن از اتوبوسی است که تو را به میدان کارزارت بر می گرداند.
جهادی یک فرصت است.
جهادی سر تا پا حسرت است.
جهادی تصمیم ساز است و نقطه ی پرواز.
جهادی با روزمرگی رابطه ای ندارد.
جهادی ، دل ها را می بَرَد.
 
جهادی نوشته ها تمامی ندارند ...
 • ۲ نظر
 • ۱۴ فروردين ۹۱ ، ۱۰:۱۳
 • محمدمهدی

مختارنامه

شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۱

نظر به تقاضای بی وقفه و فراوان دوستان و علاقه وافرشان به آهنگ سریال مختارنامه ، لینک دانلود این موسیقی تقدیم می گردد.

به امید جلب نظرها 

 • ۱ نظر
 • ۱۲ فروردين ۹۱ ، ۲۳:۳۷
 • محمدمهدی

حسرت

شنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۱
کم کاری ، بیشتر قلب را می آزرد ...
.
.
.
رابط : از جهادی فقط حسرتش مانده. حسرت کارهای نکرده.
 • ۰ نظر
 • ۱۲ فروردين ۹۱ ، ۲۳:۲۶
 • محمدمهدی

روایت غمبار عادت

چهارشنبه ۹ فروردين ۱۳۹۱

تقویم را نگاه می کنم. از سه شنبه کلاس هایم شروع می شوند. دلم مثل سیر و سرکه می جوشد. می ترسم.

پنجره زیباست اگر بگذارند

چشم مخصوص تماشاست اگر بگذارند

من از اظهار نظرهای دلم فهمیدم

عشق هم صاحب فتواست اگر بگذارند

 
جهادی پنجره خیلی ها بود...
 • ۲ نظر
 • ۰۹ فروردين ۹۱ ، ۲۲:۳۷
 • محمدمهدی